Drewno – niezastąpiony materiał na prawdziwe okna
Ekologia i wszystko co wiąże się z tym słowem to zgodnie z nauką oddziaływanie pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między sobą. Chcąc żyć w zgodzie z tą tezą musimy wszyscy dbać o naturalne środowisko, które poddane coraz to śmielszej ingerencji człowieka, wydawać by się mogło, zmierza w bliżej nieokreślonym, nie najlepszym kierunku. W dużej mierze mogłoby to dotyczyć branży drzewnej, w tym stolarki otworowej. Na szczęście bardzo dużo się zmieniło w tym względzie i dzisiaj zgodnie z tym, co od wielu lat jest czymś zupełnie normalnym w Europie, Północnej Ameryce i Australii mamy do czynienia z projektami realizowanymi w Południowej Ameryce oraz w Malezji i Indonezji.
Możemy korzystać z olbrzymich zasobów leśnych, które eksploatowane w kontrolowany sposób nie tylko pomagają w rozwoju gospodarki naszego regionu, ale też umożliwiają w sposób racjonalny gospodarowanie i zwiększanie ich.
Dzisiaj możemy spotkać na rynku kilkanaście, czy nawet więcej, gatunków drzew wykorzystywanych do produkcji okien i drzwi drewnianych, jednak tylko pięć z nich stanowi podstawę, z której producenci korzystają. Są to: sosna, modrzew, świerk, dąb i meranti.
Okno drewniane określa pewien wyższy standard. Wykorzystywane jest w budownictwie nadzorowanym przez konserwatorów zabytków. Pojawia się też w nowoczesnych budowlach z dużymi przeszkleniami i coraz częściej jest stosowane przez inwestorów prywatnych, chcących złamać pewien pospolity standard tworzyw sztucznych. Walory estetyczne okien drewnianych pozwalają na zastosowanie ich w niemal każdej aranżacji, a właściwości techniczne, takie jak przenikalność cieplna czy wysoka wytrzymałość na ścinanie i ściskanie, powodują, że taka stolarka staje się bardzo bezpieczna.
Mając na uwadze potrzeby klientów warto w kilku słowach scharakteryzować podstawowe gatunki wykorzystywane w stolarce. Sosna jest najczęściej używana ze względu na dostępność i najniższą cenę. Występuje naturalnie w naszym klimacie. Ma gęstość nawet do 550 kg/m3 i jest łatwa w obróbce. Niski współczynnik przenikalności cieplnej określa ją jako materiał ciepły. Stosowana jest często w budownictwie deweloperskim i jednorodzinnym. Świerk podobnie jak sosna jest gatunkiem występującym naturalnie w naszym klimacie. Jest jednak nieco lżejszy, ale podobnie łatwy w obróbce. Ma bardziej jednolity, jasny kolor, dzięki któremu wykonawcy i inwestorzy mogą zastosować jaśniejsze lakiery lazurowe. Z doświadczenia wiemy, że bardzo popularny jest w: Austrii, Niemczech, Włoszech, Czechach i Słowacji. Tam jest materiałem popularniejszym niż sosna.
Modrzew, szczególnie syberyjski, dzięki większej gęstości od europejskiego, uważany jest coraz częściej za gatunek ekskluzywny. Ma niepowtarzalny kolor, który przy barwach lazurów pięknie wygląda w stolarce. Można go również malować olejami i postarzać, tworząc wyjątkowy, efektowny charakter. Gęstość materiału do 650 kg/m3 powoduje, że jest materiałem stabilnym i łatwym w obróbce.
Dąb, zarówno ten europejski jak i amerykański, to ikona stylu. Pozwala posiadaczowi okna poczuć pewność i solidność. Jest materiałem trudniejszym do obrabiania, ale za to doskonałym jakościowo. Bardzo stabilnym i odpornym na ścinanie i ściskanie. W naszych warunkach klimatycznych okno z dębu przy odpowiednim użytkowaniu staje się niemal niezniszczalne.
Ostatnim, najbardziej egzotycznym gatunkiem, jest meranti; drewno z Indonezji i Malezji, które w stolarce otworowej jest wykorzystywane od kilkudziesięciu lat. W Polsce stało się popularne w końcem lat 90. jednak teraz, dzięki jego strukturze i możliwościom barwienia oraz racjonalnej gospodarce krajów pochodzenia, przeżywa drugą młodość. Jest często wykorzystywane w ekskluzywnym budownictwie mieszkaniowym, deweloperskim i detalicznym. Meranti, dzięki wybarwieniu i strukturze usłojenia, może zastępować przy odpowiedniej obróbce gatunki znacznie droższe, nieosiągalne i niestosowane w stolarce. Ma gęstość do 550 kg/m3. Lubiany jest przez producentów dzięki dostępności i łatwości obróbki. To ona, świetne właściwości techniczne i dobra dostępność sprawiają, że meranti jest ciągle jednym z najpopularniejszych gatunków używanych do produkcji okien i drzwi w Europie.
Podsumowując warto stwierdzić, że drewno przy różnorodność gatunków i ich poszczególnych cech jest bardzo ważnym surowcem, pozwalającym klientom i projektantom na nieograniczone pomysły a wykonawcom na ciągły rozwój i bycie konkurencyjnym w trudnej branży stolarki otworowej.
tekst Forum Branżowe